Dlaczego dachówka ceramiczna

Pokrycie dachu dachówkami ceramicznymi to oczywisty wybór w domu budowanym z ceramiki. Podkreśla jego prestiż, zachowując swój piękny wygląd przez wiele dziesiątków lat. Jednak zalety nowoczesnych dachówek nie kończą się na atutach ich ceramicznego budulca – rozwiązania systemowe pozwalają stworzyć kompletny, absolutnie szczelny i niezwykle trwały ceramiczny dach.

dach

Szczelny i bezpieczny dach

Szczelność pokrycia wykonanego z dachówek ceramicznych gwarantuje ich wysoka jakość, głębokie zamki lub systemy mocowania dachówki, a także oferowany pełny system dachowy. Ciężkie dachówki ceramiczne są trudne do zerwania przez silny wiatr – wyrwanie dachówki z połaci uniemożliwia system SturmFIX. Jeśli jednak do tego dojdzie, z dachu zostaną zerwane pojedyncze elementy, a nie całe połacie, jak ma to miejsce np. w przypadku dachów z blachy. Dachówki ceramiczne są niezwykle trwałe i odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy mróz (Wienerberger udziela na nie 30-letniej gwarancji dotyczącej mrozoodporności), jak i na działanie wysokiej temperatury (ceramika jest materiałem niepalnym). Są odporne na zarysowania i na promieniowanie UV – nie blakną i nie zmieniają koloru pod jego wpływem.

Gwarancja optymalnej temperatury

Z punktu widzenia właściwości termicznych dach i mury są równoważnym elementem każdego domu. Pokrycie dachowe jako najbardziej wystawione na promienie słoneczne jest odpowiedzialne za naturalna regulacje temperatury w każdym budynku. Zastosowanie rozwiązań dachowych Koramic – dachówek ceramicznych, wysokiej jakości nieceramicznych akcesoriów technicznych wraz z warstwa odpowiedniej izolacji termicznej – gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury w budynku. Zima ciepło jest zatrzymywane w domu, a latem dach ceramiczny chroni dom przed upałami.

Doskonała izolacyjność akustyczna

Przy coraz częstszym wykorzystywaniu poddaszy na cele mieszkaniowe nawet padające krople deszczu nie będą zakłócały cennej ciszy – w domach z dachówka ceramiczna nie będzie ich w ogóle słychać.

Różnorodność kształtów

W spadzistym dachu, gdzie połacie są widoczne, liczy się nie tylko jakość materiału pokryciowego, ale i jego walory estetyczne. Pod tym względem dachówka ceramiczna nie ma sobie równych. Bogata gama wykrojów sprawia, ze można ja dobrać do każdego domu, niezależnie od jego stylu. Dachówka ceramiczna jest dostępna w wielu kształtach –_zarówno tradycyjnych, takich jak dająca bardzo plastyczny efekt mnich-mniszka, płaska karpiówka z różnie wykończonym dolnym brzegiem czy zakładkowe dachówki: renesansowa, holenderka, romańska, jak i wielu innych. Poza tradycyjnymi kształtami dostępne są dachówki płaskie dobrze współgrające z nowoczesna zgeometryzowana bryła domu. Dachówka na nowoczesny dom najczęściej jest ceglastoczerwona, w odcieniach szarości, grafitu lub czerni. Jej naturalny ciężar sprawia, ze solidne pokrycie dobrze „zamyka” prosta kompozycje. W nowoczesnej architekturze dachówki, zwłaszcza płaskie, są z powodzeniem stosowane również do wykończenia elewacji domu.

Trwałość koloru

Dachówki mogą zawdzięczać kolor zastosowanej do produkcji glinie i zawartym w niej związkom chemicznym. Wypalana glina ma najczęściej kolor czerwony, ale zdarzają się tez złoża mające kolor żółty i brązowy. Całość masy jest mieszana aż do momentu uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji. Po uformowaniu odpowiedniego kształtu dachówki są suszone, a niektóre pokrywane warstwa angoby. W końcowym etapie dachówka jest wypalana w piecu. Angobowanie to powlekanie dachówek przed wypaleniem specjalnymi glinkami, które po wypaleniu nadadzą im ostateczny kolor i powłokę. Wśród angob możemy wyróżnić angoby szlachetne, które charakteryzują się większym stopniem połysku. Najbardziej błyszczące dachówki zamiast angoba pokryte są glazura, która w procesie wypału przemienia się w warstwę szkliwa, podobnie jak angoba nadając ostateczny kolor dachówce. Najpopularniejsze kolory dachówek to czerwień, brąz, kasztan i antracyt. Spotyka się dachówki, których kolor nie jest jednolity, ale cieniowany, np. dachówki rustykalne, które wyglądają na stare, lub wiktoriańskie stylizowane na szlachetnie spatynowane. Równie trwała jest barwa dachówek glazurowanych, które mogą się charakteryzować nietypowymi kolorami. Otrzymuje się w ten sposób wysoki połysk oraz różnorodne barwy dachówek, np. niebieska, zielona.
Fotoshooting Artex