Vathorst 3

Płaskie dachówki

Silnym trendem w ostatnich latach jest stosowanie dachówek płaskich, które tworzą szczelne pokrycie dachu, bez wyraźnych linii podziału. Jest on charakterystyczny dla minimalistycznej, często dość surowej architektury. Takie uproszczenie bryły domu jest często wynikiem wymagań dotyczących efektywności energetycznej całego budynku. Dach pokryty płaskimi dachówkami wygląda bardzo nowocześnie, co często dodatkowo podkreślone jest ciemnym kolorem dachówki np. grafitowym bądź antracytowym. Na niektórych budynkach płaskie dachówki zdobią już nie tylko dach, ale i elewację, przez co wizualnie jeden element domu płynnie przechodzi w drugi. Płaski kształt tych dachówek (np. Orea 9 czy Actua 10) idealnie prezentuje się na powierzchniach pionowych, a na skośnych zapewnia wysoką szczelność. Ciemne kolory dachówek – grafitowe, szare i czarne – można zauważyć już również na polskim rynku opanowanym dotychczas przez dachy czerwone.

Do jakich domów są polecane?

Ten model dachówki podkreśla w bardzo wyraźny sposób poziomy kierunek połaci. Dlatego pod względem estetycznym najlepiej prezentują się na prostych, często dwuspadowych dachach domów o nowoczesnej, a nawet awangardowej architekturze. Montaż na specjalne zamki, charakterystyczne dla dachówek zakładkowych, oraz płaska forma sprawiają, że można je układać również na elewacji. Daje to całkowicie nowe możliwości aranżacji fasady. Przykładowo można zastosować ją na dachu i górnym fragmencie elewacji, uzyskując oryginalne, płynne przejście połaci dachowej na ściany zewnętrzne. Dachówki Orea 9 oraz Actua 10 są też stosunkowo duże, wystarczy już 10 sztuk do ułożenia 1m2 pokrycia dachu. Większe wymiary również zachęcają do tego, by wykorzystywać te dachówki na obiekty o nieskomplikowanej połaci dachowej. W efekcie uzyskuje się wrażanie, że dach jest lekki – nawet gdy wybierze się ciemne kolory, takie jak czarna angoba czy grafitowa angoba szlachetna.
Vathorst 2
Vathorst 1

Układanie dachówek

Samo mocowanie dachówek płaskich, jak i tych, które mają tzw. falę, jest jednakowe dla całej kategorii ceramicznych dachówek zakładkowych. Są one wyposażone w zamki wytłoczone na dwóch zbiegających się ze sobą krawędziach (górnej i bocznej lewej), lub tylko na jednej z nich. Zamki kolejnych dachówek „zazębiają” się po ich ułożeniu. W ten sposób uzyskuje się wyjątkowo szczelne i spójne pokrycie. Dodatkową zaletą płaskich dachówek jest możliwość układania ich na dwa sposoby – tradycyjnie i z przesunięciem o pół dachówki w kolejnym rzędzie. Daje to projektantom większą swobodę w kształtowaniu estetyki budynku. Natomiast warto zwrócić uwagę, czy producent nie różnicuje minimalnego kąta nachylenia połaci oraz wymaganej izolacji przeciwwodnej w zależności od wybranego sposobu układania dachówki. Należy również pamiętać, że prosta i płaska dachówka zakładkowa, jak żadna inna wymaga precyzyjnego wybudowania konstrukcji drewnianej. W przypadku dachówek o bardziej skomplikowanych kształtach, jak np. Renesansowe czy Romańskie, ewentualne niedoskonałości więźby łatwiej ukryją się pod docelowym pokryciem. Przy płaskich formatach dachówek, które dają gładkie pokrycie, tego typu niedociągnięcia mogą być bardziej widoczne i negatywnie wpłynąć wygląd gotowego dachu. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od wybranego modelu dachówki, od wykonawcy należy oczekiwać jak najstaranniejszego wykonania wszystkich elementów dachu. Dodatkowo, do wybranych dachówek Koramic, można przy układaniu zastosować system montażu SturmFIX. Polega on na mocowaniu dwóch dachówek za pomocą zaledwie jednej spinki. Rozwiązanie to zapewnia wysoką ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza silnych wiatrów.